Doğum Korkusu Nasıl Aşılır

Kadınların ortalama %20’si doğum korkusu yaşamakta ve pek çoğu bu sebeple hamileliği geciktiriyorlar. Korku, gerginlik, ağrı sonuçsuz bir döngü oluşarak doğumun işleyiş durumunu olumsuz bir biçimde etkilemektedir. Doğum korkusu yaşamakta olan kadınlar bu sorun karşısında hamileliği geciktirmektedir.

Doğum Korkusu Nasıl Aşılır
Bu içerik 820 kez okundu.

Kadın doğum uzmanları bu konuda açıklamalarda bulunuyorlar. Kolayca düşünüldüğünde doğum bir kas eylemi olmaktadır. Uterus yani rahimin uzun kaslarının sistemli bir biçimde kasılarak rahim ağzındaki yuvarlak kasları açması ve beraberinde bebeği vajinadan dışarıya yönlendirmesi hareketidir. Vücuttaki herhangi bir kas gibi rahim kasının da görevini yeteri kadar iyi yerine getirebilmesi adına dokunun iyi kanlanması, oksijenin o dokunun kendisinde kullanılması gerekmektedir. Belirsiz bir nedenden bir korku meydana geldi ise ilkel bir tepke olarak adrenalin salgısı başlıyor.

Ruhsal gerilim altında kalındığında ise salgılanan adrenalin, kaç veya savaş hormonudur. Bu hormonun tesiri sayesinde kan özellikle kollara ve bacaklara yönlenmekte ve kalp hızla çarpmaktadır. Rahime giden kan miktarında azalma oluyor ve rahim kasılmalarının sistemi bozuluyor, rahim ağzı kasları kasılıyor, açılma olmuyor ve doğumun gelişmesi engellenmiş oluyor. Yeniden oksijenlenmenin azlığının da tesiri sayesinde rahim kasılmaları çok daha ağrılı hissedilmiş oluyor. Korku, gerginlik, ağrı sonuçsuz bir döngü oluşarak doğumun işleyiş durumunu olumsuz bir biçimde etkilemektedir. Doğum korkusu yaşamakta olan kadınlar bu sorun karşısında hamileliği geciktirmektedir.

Sezaryen bir tercih midir : Pek çok anne doğumda gelişecek acıdan korktuğu için normal doğumu değil de sezaryen doğumu tercih etmektedir. Fakat  sezaryen bir doğum tercihinden ziyade kurtarıcı bir ameliyat olarak görülmelidir.

Epidural anestezi : Epidural anestezi doğum ağrılarına dayanabilmek adına kullanılmakta olan olabildiğince başarılı bir teknik olarak addetmektedir. Fakat bütün tıbbi girişimler kadar olumsuz bazı etkilerinin ve yan etkilerinin,  tıbbi karmaşıklıkların da meydana gelebileceğinin de unutulmaması gerekmektedir.

Tokofobi sahibi misiniz : Doğum korkusu olayına tokofobi denilmektedir. Ara vermeksizin düşük yapan kadınlarda veya bebeği ölü doğan, kürtaj olan kadınlarda tokofobi ile çok daha sık bir şekilde karşılaşılıyor.

Uzman yardımına gerek duyulabiliyor : Tokofobi halinde anne, bebeğinin sağlıksız veya sakat olarak doğacağından ekstrem bir biçimde endişe duyabilmektedir. Bunun için bir uzmandan yardım alınabilir.

Hypnobirthing : Doğum korkusuna da tesiri olan hypnobirthing’in doğum için hazırlık, doğum ve daha sonrasında olan sürece rahat ve konforlu, doğumu kolaylaştıran ve en itinalı bir biçimde geçiş yapılmasına yardımcı olmaktadır.

Kimlere uygulanmaktadır : Hamilelikleri olağan, düşük riskli ya da risksiz grubuna giren yani hamileliklerin %95’ine hizmet etmek hedefli tasarlanmıştır ve yaş sınırı olmamaktadır.

Lamaze eğitimi : İlk defa 1950’li senelerde Dr. Fernand Lamaze tarafınca geliştirilmiş olup bu yöntemin temeli psikoproflaksi’ye dayanmaktadır. Doğum öncesinde anneyi doğuma dair bilgilendirmek, eğitmek, doğum anında anneye psikolojik destek verilmesi ve rahatlama, nefes egzersizleri ve gevşemenin öğretilmekte olduğu yöntemler içermektedir. Lamaze esasen bir teknikten daha çok bir felsefedir.

Editör: Semih Güven

doğum korkusu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500