Şizofreni Nedir Belirtileri Nelerdir

Çağımızın en kötü hastalıklarından biri olan şizofreni hakkında bilinmesi gerekenler..

Şizofreni Nedir Belirtileri Nelerdir
Bu içerik 435 kez okundu.

Şizofreni Nedir?

Şizofreni halk arasında özet olarak bir insanın olmayan sesler işitmesi, olmayan kişiler, eşyalar veya farklı şeyler görmesi olarak bilinmektedir.

Ancak şizofreniyi sadece birşeyler duyuyorlar gibi kısıtlamak pek de doğru olmaz. Şizofreni hastaları kendilerine yönelik konuşmalar işitirler, birisi onlarla konuşuyor gibi hissederler ve sesi gerçekten duyarlar. Bazı şizofreni hastaları yıllarca olmayan kişiler ile arkadaşlık kurar, öylesine gerçektir ki onlar için asla olmadığını tamamen beyin oyunu olduğunu kolay kabullenemezler. Kısacası şizofreni hastası başkaların duyamadığı var olmayan sesler duyarlar, kişiler görürler, bu sesleri kişileri tamamen kendi hayatlarının parçası olarak görürler. Yani işittikleri ses onlarla konuşan bir insanın sesidir. Bazı durumlarda birden fazla insanın kendileriyle konuştuğunu zannedebilirler ve bu yönde sesler işitirler.

Şizofreni Evreleri / Seviyeleri Nelerdir

Şizofrenin pek çok evresi vardır. Biz bunu kısaca 3 kategoriye ayıralım. 

Birinci Evre

Şizofreni hastası bu evrede var olmayan ve anlam veremediği sesler işitir. Yani hastalığın başlangıç evresidir diyebiliriz. Hasta bu evrede telefondan ses geldiğini, komşudan ses geldiğini, kapı önünden bahçeden vs.. herhangi bir yerden sesler geldiğini varsayarak şaşkındır. Bu evrede insanlar hastanın durumunu kolay kolay anlayamazlar yani hasta olduğunu farkedemeyebilirler. Çünkü günlük yaşamda yorgunluktan, kafa karışıklığından herkes anlam veremediği anlık sesler işitebilmektedir. Bu evredeki hasta şaşkın ve korku içerisindedir. Kapalı olan bir telefonun açık kaldığını zannederler, yan komşu konuşuyor gibi kendince çözümlemeler yapabilirler.

İkinci Evre

Bu evredeki hastalar için hastalık ilerlemiştir. Artık bire bir kendilerine yönelik konuşmalar duyarlar ve çoğu zaman cevap verirler. Çevredeki insanlar ise kendi kendine konuştuğunu zannederler. Ancak bu hasta gerçekten beyninin oluşturduğu sesleri bir başkası onunla konuşuyor gibi işitir , cisim görmez ancak sesleri çok net işitir. Örneğin Ahmet adında bir hasta düşünün. Ahmet, kulağında sürekli kendisine yönelik " Ahmet ne yapıyorsun, Ahmet neden böylesin, Ahmet sen nasıl bir insansın..." vs.. ve bazen çok daha çirkin kırıcı yıpratıcı konuşmalar işitir. Bundan dolayı çoğu zaman dayanamaz ve bu konuşmalara yanıt verir. " Beni rahat bırak, iyiyim sen nasılsın." vb.. gibi. Bazende şiddetli bir şekilde sözlü olarak kavga edebilir. Çünkü kulaklarında sürekli kesintisiz bir konuşma, bazen hakaret bazen kavga şeklinde konuşmalar işitir. İnsanlar buna anlam veremediği için hastanın durumundan pek de anlamazlar. Bu evredeki hastalar sesi net ve kesintisiz işitirler, zaman zaman konuşurlar o sesle ve düzenli ilaç tedavisi görürler. Bu sesler, hasta uyuduğunda son bulur, hasta uyandığı anda tekrar başlar.

Üçüncü Evre

Bu evre hastalığın son seviyesidir. Bu evredeki artık hasta sadece ses işitmez. Karşısında kendisi kadar canlı ve gerçek görünen insanlarla konuşur. Arkadaşlık kurar, iş yapar, birlikte yatıp uyur, ders çalışır, kavga eder, tartışır, aşık olabilir, çocuk sahibi olabilir vs..vs.. gibi tamamen beyin ürünü olan rüyalarda yaşar. Rüya derken uyanık bir şekilde bu durumları yaşar ve gayet de gerçekçi zanneder. Bu evredeki bir hasta uzun yıllar arkadaşlık dostluk veya duygusal ilişki kurduğu kişinin hastalık ürünü olduğunu farkedebilir. Bu seviyedeki hastalar da düzenli ilaç tedavisi görürler. Bu evredeki bir hasta aşık olduğu sevgilisi ile bir hayat yaşabilir, devlet tarafından özel bir çalışan olarak işe alınabilir, evlenip çocuk sahibi olabilir, istediği işi yapabilir, çok zengin veya çok fakir olabilir, çok iyi bir dövüşçü veya çok iyi bir dansçı olabilir. Tabi ki bu saydığımız durumların hepsi gerçekte var olmayan, sadece kendi beyni tarafından üretilmiş ve gerçekliğine inandırılmış hastalık ürünleridir. 

Şizofreni Belirtileri Nelerdir

Şizofrenin belirgin belirtileri yoktur. Çünkü psikolojik hastalıkların pek çoğunun belirtileri benzerlik gösterir. Ancak şizofreniden şüphenilmesi için kişinin sürekli sesler işitmesi, kişinin kendi kendine çok konuşması, başkasının görmediği duymadığı durumları yaşaması, yalnız kalması, normalden fazla uyumaya başlaması gibi sebeplerin en az 3 tanesi birlikte olması gerekir. En kısa zamanda da doktora başvurulması gerekir. Her belirti şizofreni değildir, ancak hasta olmadığından emin olarak ve  doktor kontrolünde bir yaşam sürmek daima iyi olacaktır.

şizofreni nedir şizofreni belirtileri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500