Deprem Nedir? Depremin Eş Anlamlısı?

Deprem Nedir? Depremin Eş Anlamlısı?
Bu içerik 347 kez okundu.

Deprem sözcüğü özellikle ülkemizde çok kullanılan sözcüklerden biridir. Bunun sebebi depremlerin çok sık yaşandığı ülkelerden biri olmamızdır. Tarihimiz boyunca yaşadığımız coğrafyada büyük depremler ve küçük depremler meydana gelmiştir. Ülkemizin farklı noktalarında farklı fay hatları bulunmaktadır. Bazı bölgelerde sık depremler gözlenirken, bazı yerlerde hiç deprem yoktur veya yok denecek kadar azdır. Peki, deprem nedir? Deprem sözcüğünün geldiği anlamlar nedir? Bu konuları kısa ve öz bir şekilde açıklamaya çalışalım.

Deprem Ne Demek?

Depremi kısacası yer sarsıntısı veya yerdeki hareketlilik olarak isimlendirebiliriz. Deprem olayı meydana geldiğinde yer üzerinde titreşim hissedilir. İnsanların hissettiği ve ölçülebilir bu harekete deprem denir. Depremler çok şiddetli olabildiği gibi bazen de insanlar tarafından hissedilmeyecek kadar küçüktür. İnsan yerleşimlerinin olmadığı veya düşük şiddetli depremlerin şiddeti bazı özel cihazlarla ölçülür ve kaydedilir.

Deprem Nasıl Oluşur?

Deprem, yer kabuğunda meydana gelen birtakım olayların sonucunda meydana gelmektedir. Yer kabuğundaki oturmamış bölgelerin veya kıvrılmış bölgelerin kırılması deprem olarak adlandırılır. Kırılan yer kabuğu ortaya bir enerji çıkarır. Bizler bu enerjiyi titreşim dalgaları olarak algılarız. Bu dalgalar aslında yıkım olaylarının yaşanmasına neden olan asıl unsurdur. Tüm depremleri inceleyen ve şiddetini ölçen bilim dalı sismolojidir. Yer kabuğundaki kırıklıklara fay adı verilir. Fayların kayalık bölgelerdeki gerilemeleri sonucunda ortaya deprem adı verilen doğal afet ortaya çıkmaktadır. Bu durumun oluşmasında basıncın önemli bir rolü vardır. Bazı depremler volkanik oluşumlar sonucu oluşmaktadır.

Depremin Eş ve Zıt Anlamları

“Bilim adamları daha önce bu bölgede büyük bir depremin olmadığını ifade etti.”

“Depremin yarattığı sarsıntıyı hisseden halk geceyi sokaklarda geçirdi.”

“Yeterli önlemler alındığında depremin yol açacağı zararlar azaltılabilir.”

“Öğretmenimiz bize deprem anında neler yapmamız gerektiğini tek tek anlattı.”

Deprem sözcüğünün eş anlamlısı olan zelzele halk arasında yaygın olarak kullanılan bir kelimedir.

“Yetkililer meydana gelen zelzelenin büyüklüğünü açıkladılar.”

“Kuralına uygun inşa edilmeyen binalar için küçük çaplı zelzelelerin bile yıkıcı sonuçlar doğuracağı belirtiliyor.

Depremler yer sarsıntısı olarak ifade edilebilir.

“Yanardağ patlaması sonucu oluşan yer sarsıntısı sonrasında bölgedeki halkın tahliye edilmesi bekleniyor.”

“Dün meydana gelen yer sarsıntısı civarda heyecana neden oldu.”

Deprem kelimesinin dilimizdeki anlamlarını öğrenmek için http://deprem.anlamlisi.org/ adresine geçiş yapabilirsiniz. Bir kelimenin eş anlamlı ve zıt anlamlı karşılıkları bu sitede sizleri beklemektedir. On binlerce kelimenin geniş açıklamalarını ve örnek kullanımlarını görmek için internet sitemizdeki arama motorunu kullanabilirsiniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500